Senatörler Seçim Komitesinin Kampında Bir Türk

Demokratik Parti’nin her yıl ağır toplarını bir araya getiren ve partinin gelecek stratejilerinin konuşulduğu Demokratik Parti Senatöryal seçim komite toplantısı Massachusetts eyaleti sınırları içindeki Martha’s Vineyard Adası’nda gerçekleştirildi. Tekne turları, yemekli toplantılar ve kahvaltı buluşmaları gibi etkinlikler içeren kamp önemli kararların alındığı, kimlerin senatör seçileceğine karar verildiği toplantı olarak biliniyor.
 
Bugüne dek Bill Clinton ve Obama olmak üzere 9 Amerika başkanının ziyaret ettiği ada, siyasiler için özel bir öneme sahip. Ayrıca her başkanlık seçiminde başkan adaylarının bağış toplamak için mutlaka uğradığı yerlerden biri. 3 gün süren kampta, Demokratik Partili senatörlerin ve tüm üst düzey yöneticileri hazır bulunurken, partiye emek veren isimler de parti yönetimi ile bir araya gelerek 2018 Senatör seçimlerinde gelecekte yapılması gerekenleri masaya yatırıyor. Komite, Demokratlar’ın Senatörlük seçimlerinde Cumhuriyetçiler’e üstünlük sağlaması için nasıl bir strateji ve neler yapılmasının gerektiğinin tartışıldığı en önemli platformlardan biri olarak gösteriliyor.
 
Önceki yıllarda da toplantılara katılan Türk işadamı Murat Güzel, bu yılki toplantıda da hazır bulundu. Toplantılara Senatör Demokrat partili senatörlerin lideri Charles E. Schumer, Demokrat Parti Senatör Seçim Kampanya Başkanı Senatör Chris Van Hollen, Senatör Al Franken, Senatör Elizabeth Warren, Senatör Bob Casey olmak üzere ABD’nin farklı eyaletlerinden pek çok senatör katıldı.
 
Güzel, yaşadığı eyaletinde kongre ve senatörler için seçilecek adaylara karar ve destek veren komiteninde üyesi. Başkan Obama’yı seçen delege olarak bilinen Güzel, bir süre önce Demokrat Parti’nin yönetim kurulu üyeliğine seçilerek ‘Süper Delege’ pozisyonuna getirildi.
 
‘’YALNIZ KALIYORUM’’
Demokratik Partili senatörlerin toplantısında Türkiye ile ilgili sorularla karşılaşıp karşılaşmadığı sorusuna Güzel, ‘’Dış politika bu toplantının ana gündem maddelerinden biri değildi. Senatör seçimleri ve yeni adaylar yoğunluklu gündemdi Ancak her görüştüğüm Senatör Türkiye’deki gelişmeleri ve özelikle Büyükelçiliğin önündeki hadiseleri sordu. Türkiye maalesef haklı olduğu konuları dahi anlatamıyor. Olayları provake eden PKK’lılar Amerika’da barışçıl protestocular olarak tanıtılması beni çok üzüyor. Hain darbe girişiminin birinci yıl dönümüne denk gelmesi vesilesiyle görüşlerimi Senatörlere ilettim. Hem Demokratik Parti içinde hemde genel olarak Amerika’da hain darbe girişiminin anlatılmasında geride kalındı. 
 
Geldiğimiz kültür zenginliği ve entellektüel seviyeden dolayı Türklerin, Amerika’daki siyasi karar mekanizmalarında olması hem Amerika’daki demokrasiye hem de dünyadaki barışa önemli katkıda sağlayacağına inanıyorum. Ancak bu konuda yalnız kaldığımı düşünüyorum. Çünkü Türk Amerikalılar’ın sürekli fiziksel olarak burda yaşayıp zihinleri Türkiye’de. Amerika’da gelişen olaylara ilgi duymuyorlar.’’