ABD'deki Türklerden Kongre'ye YPG - PKK tepkisi

MÜSİAD ABD ve Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) gibi kuruluşların da desteğini alan kampanyada, ABD'deki Türk diasporası Kongre'deki temsilcilerine kaygılarını iletiyor.
 
Kampanyayı sosyal medyada yaptığı paylaşımla başlatan Türk iş adamı Murat Güzel yaptığı değerlendirmede, Türk toplumunun verdiği vergilerin hesabını sorması gerektiğini söyledi.
 
"Temsilcilerin seçmenlerine hesap verme mecburiyeti var"
 
"Amerika'daki Türk halkı siyasi katılımlarını arttırmalı ve seslerini duyurmalıdır." ifadesini kullanan Güzel, "Temsilcilerin seçmenlerine hesap verme mecburiyeti vardır." diye konuştu.
 
ABD-Türkiye ilişkilerinde son yıllarda özellikle YPG dolayısıyla gerginliğin yaşandığına dikkati çeken Güzel, "Türkiye ABD'nin en önemli NATO müttefiklerinden birisidir ve örgüt yüzünden iki ülke arasındaki ilişkilerin etkilenmesinden ciddi rahatsızlık duyuyorum. Kaldı ki CIA ve Ulusal İstihbarat YPG'nin PKK'yla ilişkisini Kongre'ye sunmuştur. Ben de Kongre'den istihbarat tarafından kendilerine verilen rapora kulak vermelerini istiyorum. Bu aynı zamanda ABD anayasasına da aykırıdır." dedi.
 
"Bu yardımlar bizim vergilerimizle yapılıyor"
 
MÜSİAD ABD Başkanı iş adamı Mustafa Tuncer de Amerikalı bir Türk vatandaşı olarak ABD hükümetinin kendi vergileriyle Türkiye'ye karşı savaşan YPG'ye yardım yapmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, "2019 yılı için hazırlanan bütçe tasarısında ABD hükümeti SDG ismini kullanan PYD/PKK'ya 500 milyon doların üzerinde yardım yapacak. Bu yardımlar bizim vergilerimizle yapılıyor ve biz buna karşıyız." şeklinde konuştu.
 
Tuncer, ABD istihbarat raporlarında YPG'nin PKK ile ilişkilendirildiğine dikkat çekerek, 2016 yılında da eski savunma bakanı Ashton Carter'ın Senato'da Lindsay Graham'e PKK ve YPG arasındaki ilişkiyi itiraf ettiğini hatırlattı.
 
"Her dereceden siyasilere bunun ne kadar yanlış olduğunu anlatıyoruz"
 
ABD'deki Türk toplumunun çatı kuruluşu olan TASC'ın başkanı Halil Mutlu da kampanyaya destek vererek ABD hükümeti tarafından YPG'ye yapılan yardımların takipçisi olacaklarını söyledi.
 
Mutlu, "Biz TASC olarak bunu ikili ilişkilerimizde, yazılı ve görsel medyamızda sürekli ifade ediyoruz. Ayrıca, tanıdığımız her dereceden siyasilere bunun ne kadar yanlış olduğunu anlatıyoruz." ifadesini kullanarak, "Türk Amerikan toplumu, alın teri ile kazandığı gelirlerinden ödedikleri vergilerin YPG ve onun türevlerine harcanmasına şiddetle karşıdır." diye konuştu.