8 Maddede Amerika Politik Sistemine Kısa Bir Ufuk Turu

Başkan Donald Trump başkanlık koltuğuna oturduktan sonra nerdeyse geçen 1 yılda görüyorum ki, Trump’ın seçilmesi ne Suriye’deki PKK/PYD’ye Amerikan desteğinin önüne geçebildi, ne de FETÖ davasında Türkiye’nin istediği yolu kat etmesine yardımcı oldu. Başkan Trump 'yıkacağım' dediği statükonun esiri olunca az olan ümidimiz de kayboldu
 
Yaşadığımız toplumun sorunlarına duyarlı olmak önemli. Ancak bu doğduğum ülkenin değerlerini unutturmayı gerektirmiyor. Bir göçmen olarak doğduğumuz ülkeye yaşanan sorunları politikacıların gündemine taşımak ülkeye bir vefa borcumuz gereğidir.
 
Clinton’a verdikleri bağışlar nedeniyle Demokratları FETÖ yanlısı gösterenler, FETÖ’nün Demokratlara yaptıkları yardımların daha fazlasını Başkanlık seçiminden önce ve sonra Trump’a yakın araştırma ve PR kuruluşlarına, Cumhuriyetçi politikacılara yaptığını görmezlikten geliyor. 
 
New York merkezli lobi şirketi Gotham Government Relations & Communications Trump’ın seçim kampanyasının parçasıydı. Seçim sonrası da ilk ofislerini DC’de açtı. Peki ilk yabancı müşterileri kimdi? Washington Strategy Group yani FETÖ’cülerin DC’de kurdukları lobi şirketi.
 
Tüm bu gerçeklere rağmen 'FETÖ'yü Demokratların yandaşı göstermek Cumhuriyetçilere aktardığı parayı dikkate almamak FETÖ’ye hizmet eder. Oysa FETÖ hem Demokratlara hem Cumhuriyetçilere yardım etti ve ediyor. 
 
Kasım 2017'de yapılan son ara seçimlerde New Jersey ve Virginia valileri Demokratlara geçti. Amerikalı Türklerin en yoğun yaşadığı bu iki eyalette bundan sonra yapılması gereken Demokratlara sırt dönüp bir dört yıl daha Cumhuriyetçilerin gelmesini mi beklemek olmalı? 
 
Önemli olan Clintoncı veya Trumpcı olmak değil. Hakkın, hukukun ve değerlerimizin yanında olmak. Her daim adaletsizliğe, zulüme karşı durmak. Suriye'de ölen masumları, Rohingya'daki mazlumları Cumhuriyetçi veya Demokrat olarak değil insan olarak savunmalıyız. 
 
Amerikalı Türkler bir partiyi ideolojik körlükle ya da futbol takımı tutar gibi desteklememeli. Parti bağlamında değil aday bağlamında düşünmeli. Seçimini de ona göre yapmalı.