Hakkımda

İlk, orta ve lise eğitimini memleketi Malatya’da tamamlayan Güzel, Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1984 yılında mezun oldu.  Aynı üniversitede 2 sene akademisyenlik yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığından kazandığı yüksek lisans ve doktora bursu ile Washington State Üniversitesi ve Lehigh Üniversitesi’nde akademik çalışmalarını sürdürdü.
 
1989’dan beri Pennsylvania’da Bethlehem şehrinde yaşayan Güzel, 1995 ve 2004 yılları arasında özel bir şirkette “Wireless TV sistemleri” üzerine mühendislik ve üst düzey yöneticilik yaptı.
 
2000’li yıllarda ise organik gıda üzerine ticaret hayatına başlayan Güzel, halen Amerika içerisinde ürettiği ürünlerin yanı sıra başta Türkiye olmak üzere farklı bir çok ülkeden getirdiği ürünlerini Amerika’da ki büyük süper market zincirlerine ve imalatçılara dağıtmaktadır.
 
Güzel, başarılı ticaret adamı olmanın yanı sıra, lise yıllarından beri etkili bir sosyal ve siyasal aktivist olarak ta tanınmaktadır.
 
ABD de Demokrat Parti’de 2012 yılından beri üst düzey görevler alan Güzel, ABD Başkanı Barack Obama’yı Demokrat partiden başkan adayı olarak seçen ilk ve tek Türk delege olarak tanındı.
 
Güzel, ABD siyasetinde yerel, eyalet ve federal seviyelerde hem sahada hem de karar mercilerinde yer almaktadır. ABD’deki siyasi hayatına 2016 yılı Demokrat Parti Başkan adayı Hillary Clinton’un kampanyasına finans komitesi üyesi olarak aktif bir şekilde destek vermiştir. Güzel, aynı zamanda Demokrat Parti’de etnik  ve finans komite başkanlığı gibi üst düzey pozisyonlarda siyasi hayatına aktif olarak devam etmektedir.
 
Yaklaşık 25 yıllık geçmişi olan ve çoğunluğunu akademisyen ve profesyonellerin oluşturduğu Florida merkezli ‘‘Wisdomnet’’ vakfının 6 yıl boyunca başkanlığını yürütmüştür ve şuanda da mütevelli heyeti üyeliği görevine devam etmektedir.
 
Daha çok ABD de ki politik çalışmalarıyla bilinen Güzel, ABD’de yaşan Türk toplumuyla da ilişkisini koparmamıştır. Güzel 2014 ve 2015 yılları arasında ABD MÜSİAD Kurucu Başkanlığını yaptı ve sözde Ermeni katliamına karşı mücadele için Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) kuruluşuna maddi ve manevi destek verdi. Şuanda yönetim kurulu kurucu  üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. TASC şuanda ise ABD’de, Türk toplumunu ilgilendiren sözde Ermeni katliamı iddiaları ve  FETÖ ile mücadelede önemli çalışmalar yapmaktadır.
 
Öte yandan Güzel’in, özellikle ABD siyaseti, ABD’deki lobiler ve ABD’deki FETÖ yapılanması üzerine Türkiye ve Amerika’da ki birçok saygın gazete ve dergide çok sayıda makalesi yayınlandı. Ayrıca Güzel’in yazıları Star Açık Görüş sayfasında aralıklarla yayınlamaya devam etmektedir.
 
Aynı zamanda Güzel, ABD siyaseti, 2016 seçimleri ve bu süreç içerisinde lobi ve çıkar gruplarının rolünü ele alan kitabı üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.
 
Güzel,  öğrencilik yıllarında, Malatya’daki entelektüel çevrelerden başlayarak, siyasi ve ideolojik olarak farklı olan bir çok akımın Türkiye’ye sunmuş olduğu entelektüel birikimden faydalanmayı kendisine düstur edinmiştir. Güzel, insan aklını devre dışı bırakan ve liderlerini kutsallaştıran dini temaları kullanan yada dinle  alakasız her yapılanmanın ve ideolojinin bütün kötülüklerin anası olduğuna inanmaktadır.
 
Kuruluş aşamasında evrensel insan hakları ve adalet gibi kavramları esas alan ABD’nin İslam kültüründen de ciddi olarak etkilendiğine inanan Güzel, ABD’deki siyasi çalışmalarında da ABD’nin özellikle kuruluş felsefesindeki temellere geri dönmesinin  demokrasiye  ve dünya barışına daha  iyi hizmet edeceğine inanmaktadır. Güzel, dünya siyasetini etkileyen ABD’yi kuru kuruya eleştirmektense inandığı doğrular uğruna ABD  siyasetinin içerisinde aktif rol alınmasının daha etkin olacağını düşünmektedir.

Murat Güzel